aktualizováno 27. 6. 2024

Český Krumlov plánuje inovativní řešení veřejné dopravy

Město Český Krumlov uzavřelo memorandum se společností CITYA, které se týká spolupráce na zkvalitnění a digitalizaci veřejné dopravy. Cílem projektu je zajistit občanům pohodlné a flexibilní cestování bez pevně stanovených jízdních řádů. Díky většímu komfortu a kratšímu času na cestách můžou cestující nechat v klidu auto doma.

Dodavatel tzv. poptávkové dopravy je CITYA, český startup specializující se na data a technologie, které tvoří chytrou platformu tohoto řešení. Platforma CITYA optimalizuje trasu v reálném čase a dynamicky ji přizpůsobuje tak, aby vyzvedla a přepravila co nejvíce cestujících. Tato služba už úspěšně funguje v Říčanech, Brně a Pardubickém kraji.

„Od projektu očekáváme, že by mohl doplnit městskou hromadnou dopravu v časech, kdy je její provoz neefektivní, a také zajistí obslužnost míst, která jsou pro běžnou autobusovou dopravu nedostupná,“ říká starosta Alexandr Nogrády

Jak to funguje?

Občané jednoduše mobilní aplikací objednají sdílený mikrobus, který je vyzvedne u tzv. „virtuální zastávky“ poblíž jejich domova. Cesty si můžou plánovat i 24 hodin dopředu. Trasa mikrobusu je chytrými algoritmy optimalizována podle nástupních a výstupních požadavků cestujících, což umožňuje efektivní sdílení jízd. Tento systém je ideální nejen pro běžné cestování, ale také pro přepravu seniorů a hendikepovaných osob.

Díky využití dat, algoritmů a dynamického plánování je možné efektivně obsluhovat okrajové části města, satelitní obce a menší vesnice. Služba je navržena tak, aby byla komfortní a motivovala občany k využívání veřejné dopravy místo osobních automobilů.

S pilotním projektem začala společnost CITYA v Říčanech, kde zaznamenal značný úspěch. Mikrobusy tam již přepravily desítky tisíc cestujících, přičemž 70 % těchto jízd bylo sdílených. Tento úspěch vedl k rozšíření služby i do okolních obcí.

„Naším cílem je nabídnout obyvatelům dostupnou, pohodlnou a flexibilní dopravu, která je přizpůsobena jejich potřebám a zároveň snižuje počet aut na silnicích. Úspěšně více než rok fungujeme v Říčanech u Prahy a v obcích okolo Říčan, nedávno jsme začali jezdit také na Svitavsku v Pardubickém kraji. V České republice jsme pomocí naší technologie odvozili desítky tisíc spokojených cestujících s průměrnou obsazeností 4/6 míst a průměrným hodnocením jízd 5 hvězdiček z 5. Na tyto skvělé výsledky chceme navázat i v Českém Krumlově,“ uvedl Dominik Janik, výkonný ředitel společnosti CITYA.

Další kroky

Memorandum o spolupráci zahrnuje základní podmínky budoucí spolupráce, cíle a dílčí kroky projektu. Projekt bude realizován ve fázích, počínaje analytickou částí, která zahrnuje sběr a analýzu dat o potřebách obyvatel a provozu. Náklady projektu jsou vyčísleny ve výši 170 tisíc korun. 

Alexandr Nogrády a Dominik Janik, zdroj: oKS

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: