Kronika města Český Krumlov
Leden 2011
První miminko
Teprve v 18 hodin a 18 minut se v českokrumlovské porodnici narodilo první miminko. Je jím Emilie Ivasenko rodičů Iny Ševčuk a Antona Ivasenka.
Charitativní sbírka
Požehnáním českobudějovického biskupa Pavla Posáda v sobotu 1. ledna odstartovala Tříkrálová charitativní sbírka na Českokrumlovsku. V kostele sv. Víta požehnal biskup koledníkům, kteří budou žádat o finanční dary pro charitativní organizace a služby.
Hradní muzeum
Hradní muzeum se poprvé otevřelo 11. ledna. Návštěvníci mohou zhlédnout množství exponátů, které byly až dosud ukryté v depozitářích – klenotnici s církevními památkami, model českokrumlovského zámku tak, jak vypadal v 16. století, byt správce schwarzenberského panství. Prohlídka je zpestřena promítáním filmů na dobovém kinematografu. Tímto zahájil zámek v jedné své části celoroční sezónu. S budováním Hradního muzea se začalo v červenci 2009. Projekt za více než 40 milionů korun byl realizován díky Finančním mechanismům Evropského hospodářského prostoru a Norska.
Egon Schiele Art Centrum
Od září do prosince 2010 trvalo česko-rakouské sympozium, které bylo součástí projektu 120. výročí narození Egona Schieleho. Expozice Schielovské Mrtvé město ukazuje jejich díla, která během sympozia vytvořili v ateliérech galerie. Jde o pět až osm prací každého výtvarníka. Výstava potrvá do 6. února.
Badminton
V sobotu 8. ledna hostil českokrumlovský oddíl SK Badminton ve své hale třetí kolo druhé nejvyšší tuzemské soutěže. Družstvo SKB Český Krumlov zakončilo základní část celostátní ligy dvěma výhrami a skončilo na druhém místě. Tím si sportovci Štěpánka Vazačová, Lucie Černá, Roman Hnilička, Jakub Sluka, Václav Domin., Jaromír Janáček a Tri Prasetyo zajistili postup do boje o extraligu.
Na mistrovství České republiky v badmintonu juniorů v Plzni se nejvíce dařilo českokrumlovské naději Lucii Černé, která kromě bronzu v singlu získala spolu s klimkovickou Kateřinou Tomalovou ještě stříbro ve čtyřhře.
Zakladatelka Fioretta oslavila jubileum
Foiretto a Krumlovští pištci oslavili 14. ledna 2011 sedmdesátiny své zakladatelky paní Věroslavy Hanzalíkové. Soubor Krumlovských pištců založila paní Hanzalíková v roce 1988, v roce 1996 stála u založení souboru historických tanců Fioretto. V renesančních kostýmech se oba soubory začaly objevovat na veřejnosti při Slavnostech pětilisté růže, ale vítaly i krále a velvyslance ze zemí celé Evropy. Díky obětavosti paní Hanzalíkové se aktéři podívali do mnoha zemí Evropy. V roce 2003 obdržela Cenu města Český Krumlov za mnohaletou činnost v oblasti kultury, za založení a vedení dětského souboru Krumlovští pištci a souboru historických tanců Fioretto, za reprezentaci města a šíření české kultury doma i v zahraničí.
Počasí
Nový rok přinesl oteplení a problémy s tím spojené. Silnice i ulice byly pokryty ledovkou. Celý první týden svítilo sluníčko a sníh i led postupně odtával. První lednový víkend dosáhla denní teplota místy i 10 °C. Teplo bylo i další dva týdny, sníh i led úplně odtály, ale srážky se dostavily v podobě vydatného deště. Na některých dolních tocích řek bylo vyhlášeno povodňové nebezpečí. O víkendu 15. a 16. ledna bylo teplo a slunečno – odpolední teploty se pohybovaly kolem 10 °C ve stínu! I noční teploty se udržovaly nad nulou. V následujících dnech se výrazně ochladilo – v průměru o 10 - 12 °C, začal padat sníh. Teploty nebyly nijak nízké, a tak sníh každý den odtál a pak napadl další. Hluboko pod nulu se teplota dostala poslední lednový víkend.