aktualizováno 24. 10. 2011

Kronika města Český Krumlov

Leden 2009

Novoroční projev prezidenta republiky

Novoroční projev by se dal hodnotit jako důstojný, přesvědčivý, důvěryhodný, smířlivý a mírný. Hlavní tématem byla ekonomická krize. Prezident vyzdvihl úlohu aktivních podnikatelů a potřebu udržení sociálního smíru.

Oslavy

Město Český Krumlov oslaví v letošním roce (2009) 700 let od první písemné zmínky o sobě jako o městě. Poprvé je zmíněno v listině Jindřicha z Rožmberka, která je datována 2. srpna 1309. Český Krumlov byl Rožmberky cíleně budován jako budoucí město královské nebo sídelní město pro dobu, až se jednou chopí moci. Soupeření s Prahou se projevilo například ve věrném kopírování. Český Krumlov má hrad a zámek, řeka Vltava je rozdělovala na dva samostatné celky: Latrán a Staré Město, které byly relativně samostatné, měly své radnice, kostely. Jsou tu Zámecké schody či kostel sv. Víta jako v Praze. Rožmberkové byli tehdy nejmocnějším šlechtickým rodem a trvale soupeřili s ústřední vládou. Po králi byli na druhém místě.

Aktualita z 20. ledna 2009 - Jubileum 700 let města Český Krumlov zahájí slavnostní mše

Aktualita z 9. ledna 2009 - Při oslavě 700 let vystaví Český Krumlov i vzácnou listinu z roku 1309

Tříkrálová sbírka v roce 2009Tříkrálová sbírka

V ulicích města se pohybovalo několik skupin koledníků se zapečetěnými pokladničkami, aby získali peníze pro Českou katolickou Charitu prostřednictvím Tříkrálové sbírky. Výnos sbírky v Českém Krumlově byl letos vyšší než vloni - bylo vybráno více než 30 000 korun. Vybrané peníze budou využity především na provoz sociálních služeb, část půjde na nákup kompenzačních pomůcek.

Konec vánočních svátků

Několikatýdenní kulturní program nazvaný Advent a Vánoce v Českém Krumlově skončil 6. 1. 2009 příchodem tří králů na náměstí. Mudrcové dorazili do města s poselstvím od Ježíška, které mohl Baltazar díky svým schopnostem přečíst, aniž by rozlepil obálku. Králové sfoukli světla na stromečku společně s přihlížejícími diváky.                                                                                                       

Českokrumlovská porodnice

Stále více maminek přijíždí rodit do Českého Krumlova. Více než 20 % jich je z jiných okresů, nejvíce z Českobudějovicka a Prachaticka. Z největší dálky byla zřejmě rodička z Plzně. Maminky jsou s péčí porodnického personálu velice spokojeny a tyto informace předávají dále. V roce 2008 se zde narodilo 685 dětí, což je o 32 dětí více než předloni. Prvním letošním miminkem je Štěpán Líkař z Českého Krumlova, který se narodil 1. 1. ve 22.40.

MUDr. Alexandr Jegorov CSc. získal Cenu města Český Krumlov za rok 2008Osobnost města

V září loňského roku vyhlásila Městská knihovna v České, Krumlově anketu Osobnost města Český Krumlov. Nominováno bylo celkem 97 lidí. Vítězem se po zásluze stal MUDr. Alexander Jegorov, CSc.

Poplatky ve zdravotnictví

V krajských nemocničních zařízeních se od února 2009 přestanou vybírat poplatky - rozhodli tak krajští představitelé na jednání 16. ledna. Jihočeši se tak připojí ke Středočeskému kraji, kde pacienti neplatí od ledna.

Chřipková epidemie

Hygienici zaznamenali nárůst akutních respiračních onemocnění, v některých okresech už jde i o epidemii. Patří mezi ně i Český Krumlov, v nemocnici byl vyhlášen zákaz návštěv. Od 27. ledna jsou vyhlášeny chřipkové prázdniny na ZŠ Za Nádražím, kde onemocněla polovina dětí i personálu.

Kostel sv. VítaKostel sv. Víta v Českém Krumlově

V neděli 25. ledna uběhlo 570 let, kdy pasovský biskup Mikuláš (po husitské revoluci v Českém Krumlově žádný český biskup nežil) vysvětil kostel sv. Víta v Českém Krumlově. Toto výročí připomněla slavnostní mše, kterou byly odstartovány letošní oslavy sedmistého výročí založení Českého Krumlova. Místní faru založil zřejmě Petr I. z Rožmberka krátce před rokem 1317. Malý kostel nestačil přibývajícímu obyvatelstvu rožmberského rezidenčního města, a tak v roce 1340 začal stavět větší budovu německý stavitel Linhart z Aldenbergu. Stavba kostela sv. Víta byla podporována veřejnými sbírkami (přispíval i pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazenburka) a skončila až po husitských válkách. Dalších významnějších úprav se kostel již nedočkal, až v 19. století byla barokní věž cibulovitého typu nahrazena osmibokou věží novogotickou.           

Židovský hřbitov

Na výročí dne osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim se v Českém Krumlově nezapomnělo ani letos. Své brány otevřel místní židovský hřbitov tradičně 27. ledna.                                                                                                  

Počasí

Na Nový rok bylo mrazivo, bez sněhu. Teplota se pohybovala v noci kolem
-10 °C, ve dne se držela mírně pod nulou. V dalších dnech se výrazně ochladilo. Noční teploty klesly k -20 °C, denní se držely kolem -7 °C. Téměř na celém území republiky je spousta sněhu, v Českém Krumlově je jen slabý poprašek. V následujícím týdnu pokračovalo chladné počasí, ke konci druhého lednového týdne se oteplilo. Denní teploty se pohybovaly kolem 0 °C, noční ukazovaly mínus 5 °C. Sníh zatím nenapadl. Stejný ráz počasí vydržel i další týden. Ke změně došlo až 28. ledna, kdy do rána napadlo pár centimetrů sněhu. Drobně chumelilo skoro celý den, a tak sníh zůstával ležet.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: