Kronika města Český Krumlov
Duben 2009
Regionální muzeum
Českokrumlovské muzeum bude celý letošní rok uzavřené, protože dojde k náročné rekonstrukce silnoproudých a slaboproudých rozvodů. Všechny zajímavé a důležité akce se přestěhují do pobočky v Horní Plané - Stifterova domku. Plánovaný rozpočet celého projektu je 14 miliónů korun, přičemž dotace z programu ROP NUTS II Jihozápad pokryje 92,5 % nákladů, zbytek poskytne ze svých zdrojů Jihočeský kraj. V další etapě proběhne kompletní oprava fasády, dostavba nástupu mezi muzeem a seminární zahradou. Všech by mělo být hotovo do roku 2011.
Pěvecký sbor Perchta
Vydáním nového CD a jeho slavnostním křtem v Jezuitském sále hotelu Růže oslavil 15 let své existence českokrumlovský pěvecký sbor Perchta.
Přehlídka staveb
Český Krumlov třikrát zabodoval v prestižní přehlídce jihočeských staveb PRESTA. Čestná uznání získaly barokní kašna na náměstí Svornosti, dětské hřiště Smart us na Plešivci a Museum Fotoateliér Seidel.
Velikonoční trhy
Na českokrumlovském náměstí začaly velikonoční trhy. Jedná se o novinku, která by se měla stát tradicí a měla by rozšířit nabídku aktivit. Počasí trhovcům přeje, a tak si na nezájem návštěvníků nestěžují.
Badminton
Ve středu 8. dubna byli na českokrumlovské radnici oceněni sportovci, kteří uspěli na Mistrovství České republiky dospělých v badmintonu v Liberci. Starosta města Luboš Jedlička a místostarostka Jitka Zikmundová osobně poblahopřáli Pavlu Floriánovi a Haně Milisové a oběma sportovcům předali finanční odměnu. Třetí oceněnou byla Martina Benešová, která se však nemohla oficiálního přijetí na radnici zúčastnit.
Mezinárodní den památek
V sobotu 18. dubna navštívilo zámek 2 800 turistů, v neděli 1 400. Jednak bylo nádherné počasí, jednak zámek nabídl návštěvu tří expozic zdarma. Jednalo se o druhou prohlídkovou trasu, expozici konírny na pátém nádvoří a expozici dopravních prostředků a postrojů. Na prvním nádvoří byla otevřena ledárna a budoucí muzeum kovárny.
Úpravy Vltavy
V pondělí 21. dubna byly zahájeny práce na úpravě koryta Vltavy. Bagrování začalo od jezu u mostu Edvarda Beneše a skončit má u jezu pod pivovarem. Tuto část řeky v centru města je nutné rozšířit a upravit hlavně proto, že zde žije nejvíce lidí ohrožených velkou vodou, navíc je koryto Vltavy v těchto místech nejužší. Pracovat se má do případného zamrznutí zeminy, pokračovat se bude na jaře příštího roku. Nejdříve byly položeny speciální koberce, poté panely, které mají ochránit historickou dlažbu před těžkými nákladními automobily.
Úspěchy ZUŠ
Z republikového kola Národní soutěže základních uměleckých škol ve hře na lesní roh přivezla dvanáctiletá Zdeňka Čížková nejvyšší ocenění ve druhé věkové kategorii. Velmi bravurně zahrála třetí větu z Mozartova Koncertu pro lesní roh za klavírního doprovodu Dany Čepelákové. V této soutěži byla úspěšná i patnáctiletá Šárka Neřoldová, která získala třetí cenu za provedení Adagia pro hoboj a klavír Vojtěcha Jírovce, opět za klavírního doprovodu Dany Čepelákové.
Krajské klavírní přehlídky v Třeboni se zúčastnilo kolem sto dvaceti klavíristů. Výkony dětí hodnotili přítomní diváci a ti rozhodli, že první místo získal dvanáctiletý krumlovský klavírista Martin Nosek, který zahrál část Bachova klavírního koncertu f moll.
Prasečí chřipka
Nový typ chřipky, nazývané prasečí, kterému podlehlo v Mexiku již více než sto lidí, dorazil do Evropy. Nejdříve do Španělska, teď je už i v Německu, kde se od pacienta nakazila zdravotní sestra z bavorského Řezna.
Ostrůvek pod Lazebnickým mostem
Řada obyvatel, kteří žijí na březích Vltavy, má vážné obavy o osud historického ostrůvku pod lazebnickým mostem, doloženého již ve druhé polovině 16. století. K jeho zrušení došlo v rámci zahájení protipovodňových opatření na Vltavě v Českém Krumlově, která začal uskutečňovat státní podnik Povodí Vltavy. Na záchranu ostrůvku byla předložena petice občanů. Zajímavé je, že jiná petice byla předložena už v r. 2002, ale s požadavkem okamžitého odstranění ostrůvku. Po protestech obyvatel města došlo k revizi názorů. Podle Povodí Vltavy a projekční kanceláře VH-Tres je možné, aby pod Lazebnickým mostem zůstal ostrůvek se stabilním základem a hydrodynamickým tvarem o šířce téměř pěti metrů a délce asi dvaceti metrů. Na ostrově bude osazena tráva a keřovité vrby, boky budou tvořit kamenné opevněné svahy.
Kouzelný Krumlov
Slavnost Kouzelný Krumlov pořádá město Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov a Českokrumlovský rozvojový fond. Hlavní část programu umístili organizátoři do zahrad pivovaru Eggenberg, další akce se uskutečnily na náměstí Svornosti, přejmenovaném na náměstí Lásky, v Jezuitském sále hotelu Růže, v Zámecké jízdárně. Během slavností jsou zpřístupněny zdarma některé galerie a muzea v centru města. Návštěvníci všech věkových skupin si mohli užít písně oblíbených místních skupin, projít se po místech spjatých s historií, zúčastnit se lampiónového průvodu, vidět křest nové fotopublikace. Část programu byla připravena pro rodiče s dětmi. V zahradách pivovaru Eggenberg byly pro děti přichystány různé hry, děti si mohly vyrobit různé doplňky čarodějnického převleku, nechat se nalíčit či se zúčastnit čarodějnické přehlídky.
Program akce Kouzelný Krumlov 2009
Fotogalerie akce Kouzelný Krumlov 2009
Počasí
Duben začal téměř letním počasím. První dubnový víkend už bylo jasno a opravdu teplo, teplota se dostala až ke 20 °C. V dalších dnech již přišlo téměř letní počasí. Na mnoha místech byly dokonce překročeny teplotní rekordy staré víc než 120 let. O velikonočním víkendu bylo jasné a slunečné počasí, naměřená teplota dosáhla k 23 °C, otužilci se koupali, i když teplota vody byla pochopitelně ještě nízká. Velmi teplé počasí pokračovalo i v dalších dvou týdnech. Poslední dubnový den došlo ke změně počasí - foukal vítr, k večeru se najednou zatáhlo a spustil se liják doprovázený drobným krupobitím.