Kronika města Český Krumlov
Červenec 2009
Osud otáčivého hlediště
Závěr aktuálního jednání Výboru světového kulturního dědictví v Seville je příznivý. Škrtání Českého Krumlova ze seznamu UNESCO se zatím nekoná. Otáčivé hlediště zůstane na svém místě v zahradě zámku do r. 2016. O jeho budoucnosti se bude jednat dál. Jako doklad veřejného zájmu iniciovalo Jihočeské divadlo petici za zachování točny v zámecké zahradě. Týden po vzniku petice ji elektronicky podepsalo 55 000 lidí, v polovině července jich bylo už 120 000.
Platinová svatba
Platinovou svatbu - 65 let společného života, oslavili 10. července manželé Růžena a Jaroslav Vačkářovi z Dobrkovic.
Festival komorní hudby
Po úžasném zážitku z Barokní noci na zámku (který nemohl být zastřen ani krajně nepříznivým deštivým počasím) pokračovaly koncerty 23. ročníku Festivalu komorní hudby i v červenci. Slabší účast na některých koncertech byla způsobena pravděpodobně zprávami o zvýšené hladině Vltavy v Českém Krumlově a vyhlášením stavu nebezpečí.
Mezinárodní hudební festival
V pátek 17. července byl slavnostně zahájen 18. ročník Mezinárodního hudebního festivalu. Zahajovací koncert se uskutečnil na náměstí Svornosti. Provedení Vodní hudby pro Český Krumlov F. X. Thuriho bylo impozantním zážitkem.
Perchta v Srbsku
Městský pěvecký sbor Perchta přijal pozvání předsedkyně Kulturně vzdělávacího sdružení Češi jižního Banátu, paní Vastenky Krišan, a ostatních krajanských spolků, Matice České a České Besedy, na návštěvu a vystoupení pro Čechy žijící v srbském Banátu. Návštěva se uskutečnila za grantové pomoci města Český Krumlov, příspěvku města Hluboká nad Vltavou a Jihočeského kraje. Perchta navštívila tři osady Čechů v jižním Banátu - České Selo, Krušici a Bela Crkva. Velkým zážitkem bylo mimo jiné i společné zpívání českých lidových písní.
Městská skládka
Dodavatelská firma předala městu 9. července rozšířenou skládku v Pinskrově Dvoře, jejíž kapacita byla navýšena o 20 tisíc kubíků. Český Krumlov má se svozem komunálního odpadu tedy „vystaráno" nejméně na pět až sedm příštích let. Díky rozšíření vlastní skládky se ušetří náklady na manipulaci s odpady nejen městu, ale i občanům a podnikatelům.
Aktualita z 9. července 2009 - Českokrumlovská skládka má vyšší kapacitu
Badmintonové mládí
Žáci českokrumlovského badmintonového oddílu startovali na mezinárodním turnaji v rakouském Pressbaumu. Prestižního klání se účastnilo celkem deset družstev z devíti zemí. Žákovské družstvo českokrumlovského SKB vybojovalo pod vedením trenéra Radka Votavy cenné sedmé místo (ve složení Jaromír Janáček, Ondřej Kotyza, Lucie Černá a Sabina Milová).
Akce cihla
O druhém červencovém víkendu si na českokrumlovském náměstí Svornosti mohli zájemci zakoupit, případně namalovat svoji cihlu. Jedná se o benefiční prodej cihel, jehož výtěžek putuje na konkrétní projekty na podporu lidí s mentálním postižením. Akci pořádá občanské sdružení Portus Praha. Za deset let se prodalo na 180 tisíc kusů cihel. Peníze z Českokrumlovska budou použity pro občanské sdružení Proutek.
Protipovodňová opatření na Vltavě
Práce na prohrábce Vltavy a zpevnění břehů v centru Českého Krumlova se kvůli počasí zpozdila o několik týdnů. Vltavou stále protéká velké množství vody (60 kubíků za hodinu). Žádná těžší technika nemůže do koryta dříve, než průtok klesne aspoň na 15 kubíků. Ideální stav by byl 6 - 12 kubíků. Po odstávce, kterou způsobila velká voda, protipovodňové úpravy pokračovaly. Bagry pracovaly pod Lazebnickým mostem, začala překládka kanalizace u pivovaru Eggenberg. Na Vltavu se vrátily i davy vodáků.
Aktualita ze 17. července 2009 - Práce na prohrábce Vltavy budou obnoveny patrně příští týden
Medvíďata
Členové dětského pěveckého souboru Medvíďata ZUŠ Český Krumlov se ve dnech 7. - 12. července 2009 zúčastnili prestižního 53. mezinárodního hudebního festivalu Llangollen International Musical Eistoddfod ve Wallesu. Druhé místo ve své kategorii bylo velikým úspěchem.
Nemocnice
Jako jedné z mála nemocnic v České republice se podařilo naší českokrumlovské získat takzvanou akreditaci. Z celkového počtu zhruba dvou set nemocnic v republice získalo zatím tuto akreditaci dvacet osm. Výsledek potvrdila po náročné prověrce Spojená akreditační komice České republiky. Pro klienty to znamená zásadní záruku, že poskytovaná péče splňuje vše, co současná medicína stanoví. Nemocnice tak garantuje standardní postupy pro léčebné procesy, ošetřovatelskou péči, ale i pro celkové fungování tohoto zařízení na technické a pracovně právní bázi.
Romský festival
Romské občanské sdružení Jagori uspořádalo třetí ročník Romského festivalu. Do Českého Krumlova se sjely taneční skupiny a kapely nejen z jižních Čech (dětské soubory z Písku a Vimperka, kapela Sam Roma z Písku, Gipsy Song z Českých Budějovic, Gipsy Suno z Ledenic). Velkým lákadlem byla skupina Gitans z Prahy a Gipsy Emil. Letošní ročník se konal v letním kině. K festivalu tradičně patří speciality romské kuchyně.
Víkendové jarmarky
Pravidelné víkendové jarmarky odstartovaly v pátek 24. července na prvním nádvoří českokrumlovského zámku. Cílem je dovést návštěvníky i do méně známých míst a zákoutí. Pokračovat budou v nejbližších pěti týdnech a pokud budou úspěšné, je možné, že budou v příštím roce pokračovat.
Hradní muzeum
V pátek 31. července byl položen základní kámen Hradního muzea na českokrumlovském zámku. Byl tak odstartován jeden z nejvýznamnějších zámeckých projektů. Budova Hrádku na druhém zámeckém nádvoří, která dosud zela prázdnotou, najde po dvaceti letech využití. Umožněn bude i zimní provoz. Hradní muzeum by mělo být otevřeno asi v lednu 2011, tedy v roce, který je jubileem 400 let od vymření Rožmberků.
Nezodpovědní vodáci
Vysoký stav vody ve Vltavě nedoradil mnoho nezodpovědných vodáků, kteří i přes hrozící nebezpečí sjížděli řeku a mnohdy je museli zachraňovat profesionální jednotky. Lehkomyslní vodáci tak ohrožovali nejen své životy, ale i životy svých zachránců.
Počasí
Pokračuje sice teplé, ale velmi deštivé počasí. Zhruba od poslední červnové dekády prší každý den, velice často jde o přílivové lijáky. Hladina Vltavy stoupá, terásky v Rybářské ulici jsou místy pod vodou. Celkově si povodně vyžádaly zatím 14 obětí. Hejtman Jihočeského kraje vyhlásil v souvislosti se záplavami stav nebezpečí, který trval do 17. července. Zhruba v druhé polovině července se počasí na několik dní radikálně změnilo. Od 11. do 17. přišla extrémní horka, teplota se naráz vyšplhala ke 30 °C. K dalšímu zvratu došlo hned druhý den - 18. července bylo ráno 12 °C, odpoledne maximálně 15 °C. Výkyvy počasí pokračovaly i v poslední dekádě. Horka střídaly přívalové srážky.