Kronika města Český Krumlov
Červen 2009
Otáčivé hlediště
Začíná letní sezóna na otáčivém hledišti. Jihočeské divadlo opět připravilo velmi zajímavé tituly. Vstupenky velmi rychle mizí a je téměř jisté, že 51. divadelní sezóna bude určitě velmi úspěšná. Diváky čeká více než 80 představení, přičemž vrcholem bude Dvořákova Rusalka v mezinárodním obsazení. Letos byly zrušeny levné vstupenky na schody kvůli změnám v protipožárních předpisech.
Nový obchodní dům
V Domoradicích u horního kruhového objezdu byl 3. června 2009 otevřen nový obchodní dům. Velkým lákadlem pro první kupující byly příznivé zaváděcí ceny. V provozu jsou zatím oddělení elektro, textilu a drogerie. Další prostory čekají na svoje využití.
Svět barokního divadla
V Českém Krumlově se už po osmé sešli objevitelé divadel ztracených po světě. Tentokrát přijeli badatelé ze šestnácti zemí, aby ukázali své mimořádné objevy. Dva z nich mají blízký vztah k Českému Krumlovu. Českokrumlovský rodák, absolvent místního gymnázia, Petr Klapka objevil několik zapomenutých divadel ve Francii. Sám kdysi pracoval jako průvodce na českokrumlovském zámku a studoval i francouzštinu. Zjistil, že ve Francii řada objektů divadel ještě stojí. Ale často nejsou umístěny na zámcích, spíše např. v jejich zahradách či blízkém okolí.
Ondřej Macek, muzikant žijící v Českém Krumlově, představil zcela zapomenutou tři sta let starou operu Herkulova smrt. Tu napsal Niccolo Porpora a měla premiéru v r. 1711. Barokní soubor Hofmusici pod vedením O. Macka vystoupil 5. června s touto operou v českokrumlovském barokním divadle. Opera byla nastudována s cílem dosáhnout maximálního souladu technických a múzických principů baroka. Po představení následovala úchvatná barokní iluminace v chodbách Plášťového mostu a v zámecké zahradě.
Eurovolby
Do evropského parlamentu se dostali jen zástupci ODS, ČSSD, KSČM a KDU - ČSL. Strana zelených propadla. Na Českokrumlovsku zvítězila ODS. V regionu se dostavilo k volebním urnám 24,67 % voličů, ODS získala 31,49 %, ČSSD 21,53 %, KSČM 16,48 %, KDU-ČSL 6,78. Strana zelených se nedostala přes potřebných 5 %, získala 1,65 %. Vítězem voleb se celkově stala pravice, která triumfovala ve všech velkých zemích Evropy. Body si připsali i extrémisté. V poli poražených skončili evropští socialisté.
Aktualita z 1. června 2009 - Volby do Evropského parlamentu
Slavnosti pětilisté růže
Letošní slavnosti začaly de facto o týden dříve. V souvislosti s oslavami sedmi set let od první písemné zmínky o Českém Krumlově došlo v pondělí 15. června 2009 k znovuvysvěcení Mariánského sloupu na náměstí Svornosti. Svěcení i sváteční mši celebroval českobudějovický biskup Jiří Paďour, svěcení i mši doprovodila zpěvem Svatoanenská gregoriánská schola Český Krumlov pod vedením ředitele kúru Jiřího Balka. Poté následovala mše v kostele sv. Víta.
V úterý 16. června představil svou plastiku českokrumlovský umělec Petr Fidrich. Plastiku, která je instalována v seminární zahradě naproti hotelu Růže, nazval Zvonice pro Evropu. Zvonice jako takové jsou symbolem archaičnosti a historické kvality Českého Krumlova a zároveň jsou nedílnou součástí městských věží. Plastika tvarově souvisí s meandrem řeky Vltavy, kopíruje její tok městem.
Ve čtvrtek představitelé města slavnostně udělili Cenu města. Skleněná kapka rosy na dlažební kostce putovala letos do rukou MUDr. Alexandra Jegorova. Ten je nejen vynikajícím lékařem, ale také cestovatelem, jachtařem a stavitelem lodí, potápěčem, amatérským mykologem, vynálezcem, zajímá se o astronomii a flóru, fotografuje.
V pátek začaly Slavnosti pětilisté růže. Opravdu bohatý program se nesl v duchu oslav výročí 700 let města Český Krumlov. Rozmanití umělci se na pódiu na náměstí střídali až do noci. Dalšími „trháky" byla např. akademie rytířských umění, Živé šachy (ty připomněly událost z roku 1555, kdy Vilém z Rožmberka spojil Latrán a Nové Město), noc ohně a historický trh. Nádherně kostýmovaný průvod představil osobnosti jednotlivých rodů a zajímavé události z dob a průřez několika historickými obdobími. Velmi zajímavé byly i některé originální erby z druhého ročníku akce v roce 1969, které vyrobil zakladatel slavností Antonín Zwiefelhofer. V průvodu šlo na 600 postav - rytíři na koních, šermíři, vojáci, bubeníci, praporečníci, kejklíři i zástupci nejrůznějších cechů.
Letošního třiadvacátého ročníku se zúčastnilo při historických průvodech a ceremoniích 650 osob v kostýmech. V doprovodném programu vystoupilo 69 souborů, což znamená 657 účinkujících. Z toho bylo jednadvacet souborů místních. Celkem bylo vydáno 19 443 vstupenek. Rozpočet akce byl 4,32 milionů korun.
Program akce Slavnosti pětilisté růže 2009
Fotogalerie akce Slavnosti pětilisté růže 2009
Výbor UNESCO a Český Krumlov
Výbor UNESCO se bude opět zabývat Českým Krumlovem, tentokrát v souvislosti s protipovodňovými opatřeními. Jedná se o změnu chystaného nábřeží. Spárování břehů cementovou maltou by mělo být nahrazeno spárováním humusem a zatravněním ploch, kde není nezbytná spárovaná dlažba.
23. června se tato instituce bude zajímat o otáčivé hlediště. Na programu je kontrola památek, kterých je zapsáno přes 900, a mezi nimi i Český Krumlov. Nejen místní doufají, že nedojde k jejímu zrušení. Na internetu koluje petice proti zrušení unikátního divadla, které by mělo být zrušeno roku 2016. Za prvních 25 hodin existence petice ji podepsalo 3 000 lidí.
Speciální odpadkové koše
Město získalo dvanáct nových odpadkových košů. Ty jsou určeny speciálně pro vodáky, kteří se snaží, často posilněni alkoholem, koše s odpadky vysypat či hodit do řeky. Jsou umístěny na místech, kde jsou vodáky hojně využívány, a hlavně jsou betonové. Zajímavostí je, že se vlastně jedná o umělecká díla - vypadají jako konvičky na čaj s podšálky. Záhy po instalaci koše musely odolávat útoku vandalů.
Festival komorní hudby
Barokní nocí na zámku byl v pátek 26. června zahájen Festival komorní hudby. Její součástí byla pastorální opera La Danza v provedení orchestru Musica Florea.
Počasí
Začátek června byl chladný. Hodně pršelo, v noci bylo kolem 6 °C, ve dne se teplota pohybovala mezi 12 až 16 °C. Tento ráz počasí trval celý týden. První červnový víkend přišly přívalové lijáky. Následující týden se počasí mírně zlepšilo. Noční teploty byly stále nízké, ale přes den už stoupaly poměrně znatelně. Nadále vydatně pršelo. Výrazné oteplení druhý červnový víkend - teplota až 26 °C, beze srážek. Třetí týden byl ve znamení přeháněk Následující týden už jen pršelo (i když bylo relativně teplo) a hladiny řek začaly stoupat. Na některých tocích byl vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti. Katastrofa nastala zvláště ne severní Moravě, ale byly postiženy i jižní Čechy. Hladina Vltavy kulminovala o půlnoci z 28. na 29. června. I když zasáhla částečně některé domy např. v Rybářské ulici, zdá se, že Lipno splnilo svůj protipovodňový účel.