Kronika města Český Krumlov
Září 2008
Historický ples
Asociace historického tance spolu se správou zámku uspořádala benefiční ples ke 260. výročí výmalby Maškarního sálu českokrumlovského zámku. III. historický maškarní ples Incognito uctil památku Josefa Lederera, který sál vymaloval. Ples doplnilo sympozium na stejné téma. V rámci programu plesu vystoupili absolventi kurzů tanců 17. a 18. století.
Otáčivé hlediště
Velký úspěch akční komediální Cesty kolem světa si vyžádal dvě reprízy, které se uskutečnily 5. a 6. září vždy od 20 hodin. Inscenace využívající principy pouličního divadla je akční, muzikální, v dobrém smyslu až dryáčnická. V hlavních rolích vystoupila Denisa Posekaná s Jiřím Šponarem.
Zámek - restaurování saní
V objektu bývalé konírny na pátém nádvoří českokrumlovského zámku pracovali restaurátoři dva roky na opravě cenných saní z poloviny 18. století. Pozlacený skvost, patřící Schwarzenberkům, byl používán pro zábavné jízdy dam po císařském dvoře. Saně pocházející přímo z Vídně byly vyrobeny v roce 1745. Návštěvníci je mohli spatřit při Dnech evropského dědictví.
Festival Jazzky Krumlov
Festival, známý pod původním názvem Jazz na konci léta, se uskutečnil ve dnech 10. až 13. září. Vrcholem akce byl koncert Dana Bárty a jeho kapely Illustratosphere v Pivovarských zahradách.
Den s handicapem a Dny evropského dědictví
Obě akce se o víkendu 10. až 13. září prolínaly navzájem. Všem zdravotně postiženým byly k dispozici desítky dobrovolníků, kteří jim pomáhali překonávat bariéry v historickém centru. Obdiv sklízely nejenom klášter křížovníků s červenou hvězdou, ale také prostory rekonstruovaného Hrádku na zámku, volně přístupný letohrádek Bellarie v zámecké zahradě i kaple Panny Marie Bolestné a sv. kříže na Křížové hoře. Pro vozíčkáře byla speciálně upravená druhá prohlídková trasa zámku, barokní divadlo, prohlídka v Egon Schiele Art Centru, expozice v Pohádkovém domě a Regionálním vlastivědném muzeu. Koncert hudebního souboru Jedličkova ústavu The Tap Tap nadchl množství posluchačů na náměstí. Se členy souboru si zazpíval jednu píseň populární zpěvák Dan Bárta. Ve středu 17. září pokračovaly Dny evropského kulturního dědictví v Museu Fotoateliér Seidel.
Synagoga
Rekonstrukční práce začaly v českokrumlovské synagoze. Po dokončení by se měla stát jakýmsi Domem paměti Českého Krumlova a přispět svými expozicemi k porozumění historie. Rekonstrukce synagogy je součástí celého projektu tzv. Třetího meandru, který počítá jak se zvelebením tohoto objektu, tak s rekonstrukcí městského parku, zahradního domku, který užíval Egon Schiele, růžových zahrad, jižních teras a Musea Fotoateliér Seidel.
Spor o osud barokního mostu
Barokní most na Chvalšinské ulici se stal jablkem sváru mezi Památkářskou obcí a vedením města. Můstek brání Polečnici, aby se při velké vodě přirozeně rozlévala do okolních míst. Otázkou zůstává, zda můstek přemístit (což schválilo ministerstvo kultury, které souhlasí, aby byl můstek rozebrán a přesunut), nebo nechat na místě.
Svatováclavské slavnosti
Tancem, zpěvem, pouličními divadelními a hudebními vystoupeními, dobrotami dobové kuchyně a staročeským jarmarkem ožily ulice Českého Krumlova o posledním zářijovém víkendu. Kromě programu v ulicích nabídlo město návštěvníkům otevřená muzea a galerie. Na několika místech ve městě probíhal Mezinárodní folklórní festival. Tradičně došlo i na setkání Václavů a Václavek. Nedělní program ocenily hlavně děti. Mohly se podívat do Pohádkového domu, soutěžit v Regionálním muzeu či se vydat vláčkem na prohlídku grafitového dolu.
Fotogalerie Svatováclavských slavností 2008
Počasí
Začátek září byl ve znamení babího léta. První zářijový víkend byl velmi teplý. Zhruba stejné počasí bylo i v dalším týdnu. K razantní změně počasí došlo ze soboty 13. na neděli 14. září. Ranní teplota se pohybovala kolem 0° C, odpoledne nepřesáhla 8° C, navíc začalo silně pršet a déšť vytrval i po celé pondělí a úterý dopoledne. Celý následující týden bylo velmi chladno, na některých místech klesla ranní teplota i pod nulu. Mírné oteplení přišlo o posledním zářijovém víkendu.