Varování před podvodnými SMS a e-maily
Díky internetu mají novodobí zloději více možností, jak nalákat nic netušící oběti. Nenechte se chytit do jejich sítí.
Mnohé státní instituce, mezi nimi například Ministerstvo práce a sociálních věcí a Česká správa sociálního zabezpečení, se již delší dobu potýkají s problémem tzv. phishingových útoků. Phishing je druh podvodu, kdy si pachatel na internetu vytvoří falešnou identitu a pod jménem měst, obcí, ministerstev či bank se snaží z občanů vylákat citlivé osobní či bankovní údaje.
Přestože je na tyto nekalé praktiky dlouhodobě upozorňováno prostřednictvím médií i na sociálních sítích, stále se najdou skupiny obyvatel (především senioři), které takováto varování nezaznamenaly. Buďte sami obezřetní a informujte o možné internetové hrozbě i své blízké.
Podvodné odkazy šířené SMS a e-maily
Občanům v posledních dnech chodí podvodné SMS a e-maily, které se tváří jako informace od státu, především o problematice dávek a státní pomoci. Tyto zprávy pak odkazují na falešné webové stránky.
Státní instituce ani banka po vás nikdy nebude žádat citlivé osobní či bankovní údaje e-mailem nebo prostřednictvím SMS. Nikomu je nesdělujte ani při telefonickém rozhovoru.
Hrozí jejich zcizení a převzetí kontroly nad vaším bankovním účtem. Pokud jste na podvodné stránce zadali své bankovní údaje (přihlašovací údaje, údaje o kartě), kontaktujte ihned svou banku a žádejte o blokaci účtu.
Podezřelé signály, že se jedná o podvodnou zprávu
- Je vám neočekávaně nabízena možnost dávky, příspěvku na bydlení apod., aniž byste o ně žádali.
- Byli jste požádáni, abyste na stránkách zadali své osobní či bankovní údaje.
- Je od vás vyžadována okamžitá reakce.
- Podezřelé webové stránky, příliš komplikované internetové adresy (obsahující např. pomlčky, podtržítka. Zaměněné či zpřeházené znaky – např. msvp)
- Weby registrované v zahraničních doménách (např. online, pw, net, com…)
- Text zprávy obsahuje gramatické nebo pravopisné chyby.
Buďte proto vždy bdělí a vyhodnocujte kriticky, zda se nejedná o podvod. I falešné webové stránky mohou být graficky velmi dobře zpracované a imitovat věrohodně vizuální styl stránek MPSV, ČSSZ a dalších institucí, nebo napodobovat přihlášení přes tzv. „Identitu občana“.