V Jihočeském srovnání podmínek pro byznys vítězí Český Krumlov
Vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Jihočeském kraji stalo město Český Krumlov. Podnikatelské prostředí se rozvíjí také ve Vodňanech a Českých Budějovicích.
Srovnávací výzkum zpracovává již sedmnáctým rokem analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy. Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.
Český Krumlov nabízí kvalitní podnikatelské prostředí
Český Krumlov se v rámci Jihočeského kraje může pochlubit kvalitním podnikatelským prostředím. Počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel je zde vysoce nadprůměrný. Město se počtem obyvatel výrazně rozrůstá, na což v rámci regionu odpovídajícím způsobem reaguje vysoký počet dokončených bytů na 1000 obyvatel. Podnikatele jistě potěší, že je ve městě v rámci kraje relativní dostatek volných pracovních sil. Radnice vynakládá dostatečné finance zejména do oblasti kultury a sportu. Město vykazuje rovněž nízké náklady na dluhovou službu. Pokud jde o přístup veřejné správy, je možné vyzdvihnout vysoký počet úředních hodin, během kterých si podnikatelé mohou vyřídit vše potřebné. Skvělého výsledku dosáhl Český Krumlov v hodnocení webových stránek města z pohledu podnikatelů, kteří na nich najdou v přehledné podobě to podstatné pro komunikaci s veřejnou správou a další užitečné odkazy a informace.
„Prvenství mě velmi těší, a to zejména, když je to obhajoba. Český Krumlov se snaží být k podnikatelům vstřícný a věřím, že i v dalších letech toto budeme naplňovat. Velmi se angažujeme na poli bytové výstavby, dále probíhají velké investice do dopravní infrastruktury. Opravujeme významné mosty, což přináší komplikace, ale věřím, že to i pro podnikatele bude nakonec přínosné,“ říká starosta Českého Krumlova Alexandr Nogrády.
Stříbrné Vodňany bodují v přístupu veřejné správy. Konkrétně lze ocenit vysoce nadprůměrný výsledek v testu elektronické komunikace, který ověřuje kvalitu a také včasnost odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy směřované na živnostenské úřady.
Třetí příčku obsadily České Budějovice, které mají nejen nejvyšší počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel, ale zaznamenávají také jejich nejvyšší meziroční nárůst. Velmi vysoký je rovněž podíl firem s více než 250 zaměstnanci. Magistrát směřuje dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti dopravy a kultury.