Kronika města Český Krumlov 2019
Počasí v roce 2019
Charakter počasí, stejně jako obecně politická témata, má rovněž zaznamenávat městský kronikář, ačkoliv v současné době existuje řada specializovaných institucí, jež poskytují dlouhodobě exaktní výstupy z meteorologických a klimatologických měření. Jednotný systém měření je v gesci Českého hydrometeorologického ústavu v Praze, který za pomoci více než tisíce profesionálních i akreditovaných amatérských stanic sbírá data z celé České republiky.
Český Krumlov spadá do územní působnosti ČHMÚ v Českých Budějovicích. Pro území města a nejbližšího okolí jsou směrodatná data ze stanice Český Krumlov ¬ Přísečná. Tato stanice, definovaná jako automatizovaná klimatologická stanice II. typu (její výsledky jsou k dispozici na webu http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/OS/stanice/ShowStations_CZ.html) patří do standardní sítě klimatologických a meteorologických stanic České republiky.
Český Krumlov leží na rozhraní klimatických regionů, jež jsou charakterizovány jako mírně chladný, vlhký a mírně teplý, vlhký. V rámci České republiky patří tedy spíše k chladnějším oblastem, přesto byl v roce 2019 počasí i zde velmi teplé. V Pohoří na Šumavě na Českokrumlovsku a ve Vyšším Brodě naměřili 21. října meteorologové shodně 26,4 stupně Celsia. Jedná se o nejvyšší hodnotu na celém území republiky. Teplotní rekordy pro 21. říjen ovšem byly překonány na řadě míst Jihočeského kraje. Podle meteorologů byla průměrná denní teplota v regionu o sedm až osm stupňů Celsia vyšší než dlouhodobý standard. Maxima se ale překonávala i jinde v Česku. Teplotní rekordy pro 21. říjen padly na 93 stanicích, které měří alespoň třicet let. Takových má Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v celém Česku 152.
Rok 2019 byl druhým nejteplejším v historii měření Českého hydrometeorologického ústavu. Průměrná teplota v České republice byla 9,5 stupně Celsia. Nejteplejším rokem zůstává rok 2018, kdy průměrná teplota byla o jednu desetinu stupně vyšší, tedy 9,6 stupně Celsia. Nejteplejším naměřeným měsícem roku 2019 byl červen, který byl také nejteplejším měsícem v historii měření. Byl o celých deset stupňů teplejší než předcházející měsíc květen. Ten byl zároveň také jediným měsícem, kdy průměrná teplota byla nižší než starý normál z let 1961–1990. Všechny ostatní byly podle ČHMÚ nadprůměrné, včetně posledního měsíce prosince. V prosinci byla nejvyšší naměřená teplota 17,8 °C a byla zaznamenána 18. prosince v Mořkově. Začátek zimy byl tak pomalý s malým množstvím sněhu. Měření pražského Klementina za rok 2019 už je také známé. V nejstarší meteorologické observatoři na území ČR byla naměřena průměrná teplota 12,6 stupně Celsia. Jedná se tak o druhý nejteplejší rok v historii měření stanice.
Podle ČHMÚ byl loňský rok suchý, zejména kvůli hodnotám průtoků českých řek. Projevy hydrologického sucha ale nebyly tolik výrazné jako v roce 2018. Nejvíce suchými měsíci byly červenec až září. Hydrologické sucho v Česku podle ČHMÚ trvá nepřetržitě minimálně od roku 2015.
A drobná lokálně meteorologická perlička na závěr: na sto procent přesně údajně předpovídají počasí medvědi, které chovají na zámku v Českém Krumlově. Tvrdí to alespoň jejich ošetřovatel Jan Černý. Podle něj se dá z chování jeho svěřenců vysledovat, jaké bude počasí v následujících dvou až třech dnech. Když si připravují pelíšek, bude mráz. Když si z něj vytvoří 'kobereček', oteplí se.