Za parkování v Českém Krumlově lze nyní platit i kartou, připravuje se také mobilní aplikace
V září Českokrumlovský rozvojový fond nainstaloval šest nových parkovacích automatů od společnosti WSA, které umožňují také bezhotovostní platbu. Od nového roku by mohla k platbám za parkování sloužit aplikace v mobilním telefonu. Smyslem těchto technologických novinek je zjednodušení služby parkování pro uživatele.
Českokrumlovský rozvojový fond (ČKRF) provozuje parkovací systém ve městě. Zajišťuje parkování pro zájezdové autobusy (tzv. bus stop) i osobní automobily, spravuje parkoviště se závorami i placené stání s automaty.
Nyní ČKRF pořídil šest nových parkovacích automatů v hodnotě cca 1,2 mil. Kč. Uživatelé si tak budou moci zvolit mezi úhradou parkování v hotovosti či platební kartou. „Jedná se o inovaci, po které občané volali a která je běžnou součástí parkovacích systémů všude po světě,“ říká jednatel ČKRF Jan Sommer. Od ledna roku 2024 by mělo být možné platit také na dálku přes mobilní aplikaci. To ocení uživatelé především v případě potřeby prodloužení parkování, když se zdrží na jednání v centru města, nebo třeba při čekání u lékaře.
Nové automaty naleznete na parkovišti Špičák u kina Luna, u hotelu Gold v Linecké ulici, v Kaplické ulici, u zimního stadionu a také na parkovišti P4 u zámecké jízdárny a zahrady. Automaty nyní fungují v režimu, který neregistruje SPZ, proto je nutné vytisknout si lístek a dát ho za okno auta. Tento režim je ale dočasný. V současné chvíli se pracuje na propojení databází automatů s databází dohledového systému městské policie.
Nový systém zavádí také dynamickou práci s ceníky, což umožňuje zvýhodnit parkování místním řidičům. „Hlavním cílem parkovacího systému je, aby krumlovští občané parkovali levně, efektivně a vždy našli místo tam, kde potřebují, ale zároveň, aby stejný systém fungoval přehledně a pohodlně pro všechny návštěvníky Českého Krumlova,“ upřesňuje Jan Sommer. Automaty v parkovacích zónách mají primárně regulační charakter, z toho důvodu jsou ceníky nastaveny tak, aby motivovaly řidiče ke krátkodobému parkování, ne celodennímu stání. Proto prvních 90 minut stojí 10 Kč, avšak každá další započatá hodina již 50 Kč. Všechny potřebné informace o parkování (např. mapu parkovišť, ceník či provozní řád) najdete ZDE.
V intenzívním řešení jsou také další nástroje pro parkování s nimiž souvisí současné inovace technologií (kamerových systémů a vedení metalických a optických kabelů). „Rádi bychom do konce dotáhli zábranový systém vjezdu do pěších zón, o kterém se již dlouho diskutuje, chceme také obnovit dynamický naváděcí systém, který výrazně pomůže přetížené dopravě, a také pracujeme na rezervačním systému závorových parkovišť,“ říká závěrem Jan Sommer.